103. Rocznica Odzyskania Niepodległości

InformacjeKultura 12 listopada 2021

W czwartek, 11 listopada 2021r. uroczyście obchodzono 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległosci.

Relacja na stronach Centrum Kultury w Gdowie oraz Mój Gdów

Przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa:

Szanowni Państwo! Drodzy mieszkańcy gminy Gdów!

To wielka radość móc z Państwem świętować 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej , że czynimy to w mocno ograniczonym gronie ze względu na przybierającą ponownie na sile pandemię.

Minął już ponad wiek, odkąd możemy swobodnie mówić w języku polskim i stanowić o sobie. To wielki dar, za który nasi dziadkowie płacili swoją krwią i swoim życiem. Dar, który należy pielęgnować, bo nie jest dany raz na zawsze.

W dniu naszego Święta Narodowego warto poddać się refleksji i pomyśleć o dzisiejszej Polsce. Czym Polska jest dla mnie? Czego Polska ode mnie oczekuje? Co mogę sam Polsce ofiarować?

Brytyjski historyk powiedział kiedyś , że Polacy są przede wszystkim patriotami. Wiele razy dowodzili, że są gotowi umierać za ojczyznę; tylko nieliczni są jednak gotowi dla niej pracować. Te słowa bardzo dobrze pasują do dzisiejszej sytuacji w naszym kraju.  30 lat temu kiedy upadł komunizm , odzyskaliśmy pełnię Wolności ale kiedy jednak popatrzymy  na to, co się w naszym kraju obecnie dzieje, warto zadać  sobie pytanie – czy umiemy z tej Wolności mądrze korzystać?

Czemu ma służyć szukanie sobie wrogów wewnątrz Ojczyzny, dzielenie ludzi na naszych i tych drugich?

Przecież nigdy w historii żadnego kraju nie było sytuacji, w której całe społeczeństwo miałoby te same poglądy na dany temat. Każdy z nas jest inny. Ta indywidualność jest bardzo ważna, bo pomaga budować otwarte tolerancyjne społeczeństwo, szanujące godność i prawa każdego człowieka. A przecież choć jesteśmy różni, to mamy wspólny mianownik, ważniejszy od wszystkiego – jesteśmy Polakami. I dlatego w tym wszystkim najważniejszy powinien być dialog.

Musimy wrócić do rozmów, współpracy i szukania kompromisów, bo jeśli o tym zapomnimy, to wszystko to, co przez ostatnie dziesiątki lat udało nam się zbudować, zostanie zrujnowane. Nasz święty Jan Paweł II – papież dialogu od początku swojego pontyfikatu głosił przesłanie dotyczące szacunku wobec drugiego człowieka i porozumienia ponad religijnymi i ideowymi podziałami. Dzisiaj jego nauka wydaje się szczególnie istotna wobec wyzwań, które przynosi ze sobą XXI wiek- napięć społecznych i sytuacji pandemii. Również Papież Franciszek napisał w swojej najnowszej encyklice: że  Usiąść i słuchać drugiego człowieka (…) - to wzór postawy otwartości tego, kto przezwycięża swój narcyzm i akceptuje drugiego, zwraca na niego uwagę i przyjmuje go do własnego kręgu.

Kiedy ponad 100 lat temu odzyskiwaliśmy Niepodległość, też nie było wśród Polaków jednomyślności. Najlepszym przykładem są dwaj bohaterowie tamtych czasów – Józef Piłsudski i Wincenty Witos. W swoich poglądach wielokrotnie nie zgadzali się . Mieli inne wizje tego, jak Polska ma wyglądać. Ale dla dobra naszego kraju, różnice poglądów odstawili na bok. Na pierwszy plan postawili to, co ich łączyło – Polskę. Potrzeba nam tego samego dzisiaj.

Stoimy dziś w miejscu, gdzie musimy odrzucić to, co nas dzieli, a mocno chwycić się tego, co nas łączy. Naszym wspólnym celem powinna być dzisiaj odpowiedzialna postawa w obronie naszych granic.

Solidarnie walczmy z koronawirusem, musimy razem chronić miejsca pracy, które z powodu pandemii mogą zostać zlikwidowane. Musimy razem wspierać rodziców i nauczycieli w obecnym procesie nauczania, aby nasze dzieci nie straciły możliwości rozwoju  poszerzania swojej wiedzy. To wszystko nasze dzisiejsze obowiązki. To trudne zadanie ,ale musimy je podjąć wszyscy razem .

Pamiętajmy, że wskrzeszony 103 lata temu ogień wolności  to nie tylko wydarzenia historyczne i minione dzieje , ale dzisiaj to  przede wszystkim obecne postawy i działania. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy , że to my wszyscy mamy wpływ na to , jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy i żyć  będziemy.

Dziś składam hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, spuściznę pozostawioną nam – naszą wolność. A powinnością naszą jest jej zachowanie dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Dziękuję za udział w dzisiejszych obchodach Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcom, gościom, stowarzyszeniom pocztom sztandarowym, strażakom, policji, wszystkim delegacjom, dyrektorom szkół, nauczycielom, harcerzom, przedszkolakom, młodzieży szkolnej, księżom za odprawienie mszy św. W intencji ojczyzny, a także orkiestrze dętej za muzyczne uświetnienie uroczystości.



Najnowsze artykuły